• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

İstanbul Denver Gelişim Test ve Eğitim Merkezi
Randevu : 0533 373 81 23

0-6 Ay Arası
Sağlıklı gözüken çocukları olası sorunları yönünden taranması
12-18 Ay Arası
Riskli Bebekler ve Gelişimsel Gerilik Olduğundan kuşkulanılan işlevlerde
02-03 Yaş Arası
Gelişimsel sorunu konusunda tanı almış ve özel eğitime başlatılan çocukların ilk değerlendirmeleri
05-06 Yaş Arası
Okulöncesi eğitim kurumuna başlayan çocuğun beceri düzeyinin ve gelişiminin belirlenmesi
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Öğrenci ve Okul Sorunları Randevu

Öğrenci ve Okul Sorunları Randevu:0533-373 8123

ÇOCUKTA DAVRANIŞ SORUNLARI

ÇOCUKTA DAVRANIŞ SORUNLARI

Çocukluk gelişim safhalarında yaşanan problemler çocukta davranım bozukluğuna neden

olabilmektedir. Peki nedir bu gelişim safhaları:

Erken çocukluk-güven duygusu

Erken çocukluk-bağımsızlık duygusu

Okul öncesi-girişkenlik duygusu

Okul çağı-Çalışma duygusu

Ergen-kimlik duygusu

SIK GÖRÜLEN DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI:

Alt ıslatma,kekemelik,parmak emme,uyku ve yemek bozuklukları,çalma,yalan

 söyleme,bağımlılık,korkular,

saldırganlık,sürekli kuralları çiğneme,okuldan kaçma.

     Davranış bozuklukluğu çocuğun ruhsal sorunlarının davranışa aktarması sonucu ortaya

çıkar. Davranış bozukluğu olması için o davranış yaşına uyuyor mu,yoğunluğu nedir,sürekli

mi,cinsel rol beklentisine uyuyor mu bakılır.

Davranış bozukluğu oldukça sık görülmektedir. Ergenler arasında görülme sıklığının %15e

kadar yükseldiğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.Çocuklarda yıkıcı davranım

bozukluğu ilk belirtiler 5-6 yaşlarında olur ve genelde 10 yaş civarında belirgin hal alır.

Dikkat eksikliği,hiperaktivite bozukluğu,öğrenme bozukluğu,zeka geriliği,madde bağımlılığı

ve duygusal pronlem yaşayan çocuklar risk altındadır.

Koruyucu faktörler ise, üstün zekalı olma,sosyal becerisinin yüksek olması,davranım

bozukluğu olmayan arkadaş çevresinin olmaı,yüksek benlik saygısı,ailenin desteği.

Davranış Sorunları olan Çocukları Tedavi Edelim

Yıkıcı davranım bozukluğu olan çocuklar büyük oranda tedavi edilebilirler. Çocukta agresif

davranışlar dikkate alınmalıdır; her çocuk yaptığı davranışta mesaj veriyordur. Aile-okul-

psikolog üçlemesi çocuğun yıkıcı davranım bozukluğunu azaltmaktadır.

Psikolog Danışma
Aidat Borcu Sorgulama
uzman klinik psikolog sabiha ışık 05333738123
sabihaisik@outlook.com
Travma Sonrası Stres Bozukluğu
22/03/2022

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Her travma yaşayan kişi Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşamak zorunda değil ama gerçekten böyle bir durumun içine girdiyse, o noktada hayatının birçok alanı kısıtlanmaya başlayabiliyor ve birçok farklı sorunlar gündeme gelebiliyor.

Travma sonrası stres bozukluğunun belirtileri:

1)Travma yaşamak:

Travma, başa çıkmakta zorlandığın her türlü olaydır. Ama travma sonrası stres bozukluğu diyebilmemiz için belli özellikleri olması gerekiyor. Büyük bir olay olması gerekiyor. Senin içsel dünyanı beklenmedik bir şekilde sarsıp dışsal dünyanı da önemli ölçüde etkileyebilecek kadar büyük ve sarsıcı bir olay olması gerekiyor. Bu ölümle burun buruna gelmek olabilir, bir yakınını kaybetmek ya da kaybetme noktasıyla karşı karşıya kalmak olabilir, cinsel olarak saldırıya uğramak bu anlamda kötü deneyimler yaşamak olabilir, kaza geçirmek, afet ya da terör olayları olabilir. Bu arada illa travmayı senin yaşaman gerekmiyor. Dolaylı bir şekilde bir başkasında görebilirsin, belki aynı ortamda olup onun bu travmaya maruz kaldığını ve bundan zarar gördüğünü birebir görmüş olabilirsin, ya da yakınının böyle bir travma geçirdiğini öğrenebilirsin. Bunu öğrenme deneyiminin kendisi de bir travma haline gelebiliyor. Ama tabii ki birebir karşılaşmanın yarattığı etki çok daha büyük oluyor.  

2)Rahatsız edici detayları canlı hatırlamak:

Bir nevi HD kalitesinde bir televizyon izlemek gibidir. Olayı hatırladığında birçok detayını gözünde net bir şekilde görebilirsin. Hatta görsel ayrıntıların dışında belli sesleri duyabilirsin. Sanki şuanda o sesleri duyuyormuşsun gibi. Mesela burnuna belli kokular gelebilir, bekli tatla alakalı belli unsurlar varsa o tadı tekrar hatırlayabilirsin. Ya da bedeninde belli hisler yaşayabilirsin. Bunu şuna benzetebiliriz; hani bir yiyeceği alıp derin dondurucuya koyarsın, birkaç ay sonra çıkarırsın, buzları çözüldüğünde sanki yeni koymuşsun gibidir. Aşağı yukarı benzer tadı alırsın. İşte bu olayda sanki derin dondurucuya koyulmuş gibidir. Ne zaman çıkarsan tekrar o duyguları, hisleri aynı şekilde canlılıkta hatırlarsın. Sonra derin dondurucuya koyarsın, çıkardığında tekrar aynı hisleri yaşarsın ve bu duygular bu kadar canlı olduğu için tetiklendiği zaman, hatırladığın zaman etkisinden öyle birkaç dakikada çıkamazsın. Belki o günün sonuna kadar hatta birkaç gün o rahatsız edici hisler, duygular devam eder.

3)Aşırı tetikte olma hali:

Sürekli bir gerginlik hali hissedersin, özellikle bu olay tetiklendiğinde. Diken üstünde gibisindir. Her an kötü bir şey olacak gibi. O gevşeyememe hali ile birlikte kronik bir stres yaşarsın ve gece uykuya dalarken genelde bunlar etkisini gösterebilir. Sakin ve gevşemiş bir şekilde uykuya dalamayabilirsin. Özellikle tetiklendiği dönemlerde uyku sorunları yaşayabilirsin. Hatta rüyalar, kabuslar yolu ile bu olayları hatırlamaya, düşünmeye, fark etmeye devam edebilirsin. Tabi tüm bu gerginlik hali, gevşeyememe hali nedeniyle ve zihninde sürekli hareket halinde olduğu için konsantrasyon sorunları da yaşayabilirsin.

4)Var olan düşüncelerin negatifliği:

Belki kendini suçlayabilirsin. Ki sık gördüğümüz şeylerden biridir, böyle bir eğilim olabiliyor. Şimdiki bilgilerle geçmişe bakıp “keşke şöyle yapsaydım, böyle yapsaydım, belki önleyebilirdim” gibi belli düşünceler içine giriyor olabilirsin. Bu suçluluk düşünceleri de gerçekten çok rahatsız edici oluyor. Diğerlerine karşı güvenini belki kaybetmeye başlayabilirsin. Belki hayatın anlamını sorgulayabilirsin. İnandığın değerlerin aslında çok da geçerli olmadığını düşünmeye başlayabilirsin ki bu depresif belli düşüncelerle de paralel şekilde gider. Yani özetle çaresizlik gibi negatif düşünceler içine girersin ve genelde içsel dünyan karamsar bir şekle bürünür, özellikle de olayı hatırladığında.

5)Maruz kalmaktan kaçınmak:

Geçmişte yaşadığın o travmatik olaya maruz kalmak, bunları hatırlamak istemezsin. Belki olayın geçtiği yerden ya da olayın geçtiği yere benzeyen yerlerden kaçınmaya çalışıyor olabilirsin. Hatırlatacabilecek uyaranlarla karşılaşmamaya çalışabilirsin. Mesela haberleri izlemek gibi. Bunun dışında özellikle de olay nispeten yakın bir zamanda oldu gibiyse olay hakkında konuşmaktan kaçınabilirsin. Belki yakınların, eşin, dostun, arkadaşın içini döküp rahatlarsın beklentisiyle sorabilirler, olayı anlatmanı isteyebilirler belki ama anlatıyor olmaktan kaçındığını hissediyor olabilirsin. Çünkü anlattıkça olayın o rahatsız edici detaylarını canlı şekilde hatırlıyorsundur ve bu sana iyi gelmiyordur. Kendi kendine bastırabilirsin, yani içsel anlamda kaçınabilirsin. Olayı hatırlayıp, bir şekilde onu analiz edip, sindirip belki rahatsız eden düşünceleri analiz edip değiştirmek varken ya da duyguları ifade edip serbest bırakmak varken bunları bastırmak belki kısa vadede sana daha rahat, daha konforlu gelebilir. Çünkü o kadar büyüktür ki bu duygular, kaçınmak, içsel olarak da bastırmak sana daha iyi bir seçenek gibi görünebilir.

6)Arkasından gelen diğer sorunların olması:

Travma Sonrası Stres Bozukluğunu bu kadar büyük ve zor kılan en önemli şeylerden biri de başka tür arkasından gelen sorunların da eşlik etmesi. Bunların başında depresyon geliyor. Depresif duygularla birlikte aslında daha kendini geriye çekmeye başlarsın, insanlarla görüşme isteğin azalabilir, sana eskiden keyif veren şeyler artık keyif vermemeye başlayabilir ve geleceğe karamsar bakmaya başlarsın. Bunlar da doğrudan depresyonun belirtileri ve çoğu zaman da paralel bir şekilde gider. Özellikle TSSB kronikleşmeye başladıysa, o duygular, travmalar, olaylar bir şekilde uzun süredir bastırılıyorsa beraberinde bir noktadan sonra depresyon görülebiliyor.

Tabi kaygı sorunları burada önemli bir etken olabiliyor. Özellikle de yaşadığın travmaya eşlik eden kaygı duyguları varsa bu daha sonra yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluk gibi belli başka tür sorunları da beraberinde getirebiliyor.

Öfke sorunları arkasından gelen ek bir sorundur. Özellikle de yaşadığın olay bir şekilde insan eliyle yapılmış bir olaysa, haksızlık, adaletsizlik gibi belli unsurlar sürecin içine giriyorsa orada öfke duyguları ortaya çıkacaktır ve bu öfke de bir şekilde dışarıya yansıyabilir. Ya da kendine yönelik bir öfken varsa suçluluk hisleri gibi, o sende bir gerginlik yaratabilir, tahammül seviyen düşebilir ve bu diğer insanlara da yansıyabilir. Diğer insanlara yansıdığı için de tabii ki ilişki sorunları gündeme gelebilir. Hem depresif duygular nedeniyle, hem öfke sorunları nedeniyle ilişkini farkında olmadan sabote etmeye başlarsın ve bu hayatındaki kişiler için gerçekten zor bir durum haline gelir.

Arkasından gelen bir sorunda belli bağımlılıkların oluşması. Bu duygular çok rahatsız edici olduğu için bir şekilde alkol gibi, hatta uyuşturucu maddeler gibi belli şeylerle o duyguları bastırmaya çalışabiliyor bazı kişiler. Bazıları kumar alışkanlığı gibi alışkanlıklar içine girebiliyor. Daha sonra bu bir bağımlılık oluyor. Oradaki heyecan bir nevi kendisine farklı bir alan açıyor ve o alanda kısa vadeli kendini iyi hissediyor. Ama sonra başka sorunlar geliyor. Bazı kişiler kendini alışverişe verebiliyor ve kendisine aslında maddi olarak çok zora sokmasına hatta bir çok borç yapmasına rağmen ve bunların getirdiği sorunlara rağmen alışverişle kendini iyi hissetmeken kendini alıkoyamıyor. Bazıları kendini yemeğe veriyor, yeme bozuklukları oluşabiliyor ve buda obezite gibi başka tür sorunlara neden olabiliyor.

Buraya kadar anlattığım bu 6 belirtinin bazıları eğer ki 1 aydan daha uzun süredir, yani olayın bitişinden sonra 1 ayı çıkardığımızda o 1 aydan sonra da eğer aktif bir şekilde yoğun bir şekilde var gibi ise ve bunların derecesi giderek azalmıyor hatta belki sorun giderek kronikleşmeye başlıyorsa o noktada TSSB düşünülebilir. Tabii ki nihai tanıyı bir uzmanın koyması gereklidir. Buraya kadar anlattığım konular sende belki fikirler verebilir, kafanda bazı işaretler şekillenebilir. Bir uzmanla birlikte eşlik eden, rahatsız eden düşünceleri analiz etmek, ifade etmek faydalı olacaktır. Buna eşlik olarak sosyal destek almak da travma sonrası stres bozukluğunun çözülmesinde etkili olacaktır.

 60 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Antisosyal Kişilik Bozukluğu - 28/06/2022
Sosyopati ya da psikopati olarak da adlandırılan antisosyal kişilik bozukluğu genel anlamda diğer kişilerin haklarına karşı umursamazlık ve ihlal halidir. Çocukluk veya ilk ergenlik çağında başlayıp yetişkinlik çağında da devam eder. Hilekarlık ve
Terk Edilme ve Ayrılık Korkusu - 24/06/2022
Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin’ e benzer aşıkların reddedilme ve terkedilme öyküleri mitolojde yoğun bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bütün hayatını sevgiliye adayan erkek ve kadın mitleri ile doludur masallar ve efsaneler. Analitik psikolojinin
Göç’ün Psikolojisi ve Sosyolojisi - 21/06/2022
Uluslararası göç; bir ülkeden bir ülkeye belirli bir süre yaşamak için taşınmak olarak adlandırabiliriz. Göç konusunu sebeplerine göre ayıracak olursak eğer; 1) ekonomik göç yani iş için göç edenler: Eskiden Avrupa mavi yakalı göçmen ararken
Bağlanma türleri ve insan ilişkilerine etkisi - 17/06/2022
Bağlanma; çocukların küçük yaşta anne veya bakım veren diğer kişi ile kurduğu bağdır. Bebekler küçük yaşlarda bakım veren kişinin ya da annenin her zaman ihtiyaçlarına cevap verebileceğini, güvenli olarak bir psikolojik yapı geliştirdiklerinde onla
Çocuklarda davranış bozuklukları ve çalma davranışı - 14/06/2022
Bir davranışı problem olarak değerlendirmenin belli objektif ölçüleri vardır. Davranışın değerlendirilmesi sırasında
Otizm nedir? - 10/06/2022
Otistik çocukları üç konuda sıkıntı yaşarlar; sözel iletişim, duygusal ve sosyal alan, davranışsal konular. Çocuğunuzda bunlardan tamamı olmasa da bir kısmını gözlemliyorsanız bir uzmana başvurmanız çok önemlidir. Otizm’de erken teşhis ve doğru yönl
Kardeşler arası yaş farkı ne kadar olmalıdır? - 07/06/2022
En sık sorulan sorulardan biri ne zaman ikinci çocuğu yapmalıyım? Kardeşler arası yaş farkı ideali kaç olmalıdır? Bu yazımda bunlara detaylıca değineceğim. Yaş farkına karar verirken değerlendirilecek konular; anne baba, anne baba ilişkisi, çocuğu
Çocuklarda konuşma geriliği, konuşma gecikmesi - 03/06/2022
Konuşma bir öğrenme ve iletişim biçimidir. Bebekler etrafındaki olayları gözlemleyerek, cisimlerin isimlerini duyarak zamanla konuşmaya başlarlar. Çocuk beyni ilk üç yaş içerisinde öğrenme ve taklit etmeye çok açıktır. Çok kolay öğrenir ve taklit ed
Çocuklara “Hayır”ı Öğretmek, Çocuklara Hayır Diyebilmek - 31/05/2022
Ne zaman çocuklara “hayır” diyoruz? Ne zaman “dur” diyoruz? Acaba bu hayır’lar bizim hayır’larımız mı yoksa olması gereken hayır’lar mı? Çocukların cezalandırılmaları ile ilgili süreçlerde bazen hayır diyerek, ses tonumuzu da arttırarak yapmaması g
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret134147
Köşe Yazıları Köşe Yazarları
Aile Evlilik Çift Danışmanı Dr. Ekrem Çulfa 0532 158 35 55
Narsist Kişiler İş Yaşamımızı Nasıl Sabote Ediyorlar

Aile ve Çift Danışmanı Psikolog Atakan Şahin 05057675885
- Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir -

Bireysel Aile Psikolog Fulya Beyribey +90 546 9324624
ÇOCUK VE ERGENLERDE OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
ÇOCUKLAR NEYİ UNUTMAZ

Dr. Mehmet A. Eroğlu Yaşam-Eğitim Koçu 0544 7243650
İkigai

evlilik cinsel terapist nesrin örek 05057675885
Cinsel isteksizlik nasıl ele alınmalı ve tedavi edilmelir?

İSTANBUL YAŞAM KOÇU YÜKSEL KÖKSAL05354336620
Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Zararları Nasıl Önlenir?

Kişisel gelişim testleri 0505 767 5885
- Başkalarıyla Yaşayabilme Testi -

Klinik Psikolog Gülten DEMİRDÖVEN
BOŞANMALAR ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Psikolog Barış Yılmaz
- ANLAŞILMAK İSTEYEN KADIN NE YAPMALI –

Psikolog Buse Yeğin
YEME BOZUKLUĞU NEDİR?

psikolog pedagog aile ve çift terapisi
Dr. Psk. Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem ÇULFA hakkında yazılan yorum, tavsiye, öneri ve faydalar

sevdadiyarı şiirterapisi
Çocuk olmak ne güzeldi ….

sinem sayışman05333738123
METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUK TESTİ

Sosyolog Merve Ege tel 0505 767 5885
İntihar

Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS 05057675885
Kendi Olmanın Orijinal Otantikliği: Özbenlik, Özgüven ve Özfarkındalık

uzman klinik psikolog sabiha ışık 05333738123
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Yaşam Koçu Aile Koçu istanbul Ayşim Çulfa
Ebeveynler Çocuklarının Karne Notları İle ilgili Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalılar?

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG GÜLTEN DEMİRDÖVEN

35 Yıllık Tecrübeden Faydalanın Randevu Telefonlarımız: 0216-3476003 ve 0533-3738123

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.929518.0013
Euro18.183018.2559
ÇOCUK VE ERGENLERDE BAĞIMLILIK VE KURTULMA

ÇOCUK VE ERGENLERDE BAĞIMLILIK VE KURTULMA

Bağımlılık deyince sigara,internet,alkol ve madde bağımlılığı aklıma geliyor. Gelişen

teknoloji ile hayatımıza bir çok yönden kolaylaştırma gelirken diğer yandan yeni riskler

 zararlarıda gelmiştir. Teknoloji çağında internet,sosyal medya araçları,bilgisayar,cep telefonu

 gibi yeni gelişmeler vazgeçilmez hale gelmiştir. Her yaşya görülen bu bağımlılık özellikle

12-18 yaş grubu açısından büyük önem taşır. Bu dönemde bireylerin ailelerinden uzaklaşıp

daha çok arkadaş gibi çevreye yönelmesi bağımlılığı tetiklemektedir. İletişimi artırmak,bilgi

paylaşımını kolaylaştırmak gibi yararları olmasının yanında işyeri ve okul performansının

düşmesi,uyku bozukluğu,internetin olmadığı hayatın getirdiği sıkıcı hayat düşüncesiyle

oluşan insanlarda fiziksel anlamda uzaklaşma görülmektedir. Özellikle okul çağında sık 

görüldüğü için öğrencilerin oldukça ruhsal ve bedensel gelişimlerini, sosyal ilişkilerini kötü

yönde etkileyerek akademik başarılarını da düşüne  aşırı internet/bilgisayar kullanımı bireyin

hem akademik hem de kişisel gelişimini negatif yönde etkilemektedir.

Ülkemizde bireyler eğlenmek,duygusal gereksinimlerini gidermek,sorunlarından

uzaklaşmak,heyecan aramak,gruba dahil olmak için madde/sigara kullanmayı denerler.

Bağımlılıkta Bazı Belirtiler:

 • İstenen keyfin alınabilmesi için internet kullanım süresinin artması
 • Bunaltı
 • İnternette neler olduğu hakkında takıntılı düşünceler
 • İnternet kullanımını bırakmak isteme fakat boşa giden çabaların eşlik etmesi
 • İnternet kullanımı ile boş zamanları değerlendirememe
 • İnternet kullanımı ile randevulara geç kalma

Bağımlılığa Neden Olan Bazı Etmenler:

 • Alkolizm,sigara bağımlılığı aileden model alınarak başlamaktadır 
 • Aile içi sorunlar-çatışmalar bireyi bağımlılığa sürüklemektedir. 
 • Ailenin çocuğa karşı aşırı katı tutumu,evlilik çatışmaları,boşanmış aileler
 • Göç etmek pek çok sorunu beraberinde getirdiği gibi bağımlılığa da neden olmaktadır. 

ÇOCUKLARIMIZI BAĞIMLILIKTAN KORUMALIYIZ AMA NASIL?

Tedaviyi özellikle çocuğun istemesi, tedavi süresince anne ve babanın da katılması gerekiyor.

 Tedavi kişinin maddeyi bırakmasını,sosyal hayata geri dönmesini,kendini keşfetmesini

sağlar. Kişinin psikoloğu ile işbirliği yapması da tedaviyi hızlandırmakta ve başarı oranını

arttırmaktadır. Çocuğun hayatını organize etmek gerekir.Kişinin sorumluluğu üstlenmesini

sağlamak,seçenekleri daraltmak bağımlı kişinin tedaviye gitmesini sağlar.

Bağımlılıkta Yapılması Önerilenler:

 • İnternet kullanımını zıt saatlere kaydırmak
 • Dış durdurucular kullanmak
 • Hedefler belirlemek
 • Boş zaman etkinliği koyma
 • Aile terapisi
 • Çocuğun olumsuz duygularını dışa vurmasına teşvik etmek
 • Ailelerin daha çok çocukla zaman geçirmesi
 • Bilgi için arayınız: 0544-724 3650

 

 

Çocuk Ergen ve Okul Sorunları Randevu:0533-373 8123

Çocuk Ergen Öğrenci ve Okul Sorunları Randevu:0533-373 8123

Hava Durumu
Saat