• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

İstanbul Denver Gelişim Test ve Eğitim Merkezi
Randevu : 0533 373 81 23

0-6 Ay Arası
Sağlıklı gözüken çocukları olası sorunları yönünden taranması
12-18 Ay Arası
Riskli Bebekler ve Gelişimsel Gerilik Olduğundan kuşkulanılan işlevlerde
02-03 Yaş Arası
Gelişimsel sorunu konusunda tanı almış ve özel eğitime başlatılan çocukların ilk değerlendirmeleri
05-06 Yaş Arası
Okulöncesi eğitim kurumuna başlayan çocuğun beceri düzeyinin ve gelişiminin belirlenmesi
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Öğrenci ve Okul Sorunları Randevu

Öğrenci ve Okul Sorunları Randevu:0533-373 8123

ÇOCUKTA DAVRANIŞ SORUNLARI

ÇOCUKTA DAVRANIŞ SORUNLARI

Çocukluk gelişim safhalarında yaşanan problemler çocukta davranım bozukluğuna neden

olabilmektedir. Peki nedir bu gelişim safhaları:

Erken çocukluk-güven duygusu

Erken çocukluk-bağımsızlık duygusu

Okul öncesi-girişkenlik duygusu

Okul çağı-Çalışma duygusu

Ergen-kimlik duygusu

SIK GÖRÜLEN DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI:

Alt ıslatma,kekemelik,parmak emme,uyku ve yemek bozuklukları,çalma,yalan

 söyleme,bağımlılık,korkular,

saldırganlık,sürekli kuralları çiğneme,okuldan kaçma.

     Davranış bozuklukluğu çocuğun ruhsal sorunlarının davranışa aktarması sonucu ortaya

çıkar. Davranış bozukluğu olması için o davranış yaşına uyuyor mu,yoğunluğu nedir,sürekli

mi,cinsel rol beklentisine uyuyor mu bakılır.

Davranış bozukluğu oldukça sık görülmektedir. Ergenler arasında görülme sıklığının %15e

kadar yükseldiğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.Çocuklarda yıkıcı davranım

bozukluğu ilk belirtiler 5-6 yaşlarında olur ve genelde 10 yaş civarında belirgin hal alır.

Dikkat eksikliği,hiperaktivite bozukluğu,öğrenme bozukluğu,zeka geriliği,madde bağımlılığı

ve duygusal pronlem yaşayan çocuklar risk altındadır.

Koruyucu faktörler ise, üstün zekalı olma,sosyal becerisinin yüksek olması,davranım

bozukluğu olmayan arkadaş çevresinin olmaı,yüksek benlik saygısı,ailenin desteği.

Davranış Sorunları olan Çocukları Tedavi Edelim

Yıkıcı davranım bozukluğu olan çocuklar büyük oranda tedavi edilebilirler. Çocukta agresif

davranışlar dikkate alınmalıdır; her çocuk yaptığı davranışta mesaj veriyordur. Aile-okul-

psikolog üçlemesi çocuğun yıkıcı davranım bozukluğunu azaltmaktadır.

Psikolog Danışma
Aidat Borcu Sorgulama
uzman klinik psikolog sabiha ışık 05333738123
sabihaisik@outlook.com
Çocuklarda konuşma geriliği, konuşma gecikmesi
03/06/2022

Çocuklarda konuşma geriliği, konuşma gecikmesi

Konuşma bir öğrenme ve iletişim biçimidir. Bebekler etrafındaki olayları gözlemleyerek, cisimlerin isimlerini duyarak zamanla konuşmaya başlarlar. Çocuk beyni ilk üç yaş içerisinde öğrenme ve taklit etmeye çok açıktır. Çok kolay öğrenir ve taklit ederler. Örneğin evde bakıcısı yabancı dil konuşuyorsa ilk üç yaş içerisinde 2-3 dili kolaylıkla öğrenebilirler. Biraz geç konuşurlar ancak daha fazla dil öğrenmiş olurlar.

Konuşma bir sosyal gelişme demektir. Sosyal gelişme için ise iletişim gerekir. İletişim iki kişi arasında olur. Anneyle çocuk arasında. Bu ileştişimi arttırmak için çocuk daha doğduğundan itibaren anne ile göz göze gelerek kucağında bebeği ile konuşmalıdır. Çünkü iletişim önce gözden başlar sonra dil ile devam eder. Gözler beynin aynası gibidir. İlk göz teması bebekle ya da çocukla konuşurken çok önemlidir. Çocuk yürümeye başladığı anda yine diz çökerek göz göze gelerek çocukla iletişim kurmalısınız. Bu iletişim sayesinde çocuklar siz konuşurken mimiklerinizi, konuştuğunuz kelimeleri öğrenerek hafızalarında biriktirirler. Belli bir biriktirme sonrasında gözlemlemişsinizdir 12 aylıktan sonra az az konuşmaya başlarlar. 6 aydan sonra çocuklar anlamsız mırıldanma sesleri çıkarabilirler. 9 aydan sonra çocuklar konuşulanları anlarlar ve bunları ifade etmek isterler. Bunun için de dadda, nanna gibi anlamsız hecelemeler yapabilirler. 12 aylık bebek bir iki kelime çok ihtiyaç duyduğu kelimeleri söyleyebilirler. Anne, baba, mama gibi. 18 aya gelince 5-6 kelime civarı söyleyebilir. 24 aya gelince 20-30 civarı kelime söylemesi gerekir. 2 kelimelik cümleler kurması gerekir. Vücut uzuvlarını söylemesi gerekir, kol, bacak gibi. Eşyaların isimlerini, hayvan isimlerini söylemesi gerekir. 36 aylık olunca da çocukların 3 kelimelik cümle kurması gerekir. Bu bir gelişim sürecidir. Her çocukta bu aynı zamanda olmayabilir. Bazı çocuklarda 2 ay erken ya da geç olabilir. Bunlar normal durumlardır. 2 aydan daha fazla bu dönemlerde gecikme varsa daha ileriki yaşları beklemeden erkenden bir doktora sonrasında da çocuk psikoloğuna gitmeniz gerekir. Genellikle 2-3 yaş arasında çocukların geç konuşması ile ilgili şikayetler gelir. Bu yaşları beklemeden anlattığım dönemlerde de gecikme varsa erkenden gidilmesi gereklidir. Özellikle 12 aydan sonra çocuk hiçbir kelime kullanmıyor, konuşmuyor, her şeyi işaret dili ile anlatmaya çalışıyor ise bu çok önemlidir. Hızlıca bir hekim ve psikoloğa başvurulmalı nedenleri araştırılmalıdır.

Çocuğun konuşmasının gecikememesi için neler yapmak gerekir?

İlk olarak çocuğunuzla sık konuşmanız önemlidir. Daha bebeklik döneminden itibaren göz teması ile birlikte sık sık bir şeyler söyleyerek konuşmasının başlamasını hızlandırabiliriz. Ninni, hikaye kitapları okuma, o günkü olayları anlatma, altını değiştirirken ne yaptığınızı anlatabilirsiniz. Devamlı iletişim halinde olun. Bebekle ya da çocukla konuşurken çevredeki cisimlerin adlarını sık sık tekrar etmeniz faydalı olacaktır. Etrafınızdaki kişileri isimleri ile çağırmanız lazım. Çocuğa da kendi ismi ile hitap etmeniz çağırmanızda fayda var. Bu bebekteki kimlik duygusunu arttırır. Yapmamanız gereken ise özellikle 9 aydan sonra anneler, komik, sevimli geldiği için bebekçe konuşmaya çalışırlar. Trene çuf çuf, arabaya düt demeyin. Bir diğer önemli konu ise 9-12 ay arasında dadda, babba dediğinde o bir şeyler anlatmaya çalışıyordur, onu ciddiye alın ve göz göze gelerek, gerçekten ve sabırla dinleyin. Yanlış konuştuklarını düzeltin. Örneğin suya bu diyorsa su olarak düzeltmeniz yararlı olacaktır. Ancak bunu devamlı sık sık yapmayın. Çocuğu ürkütebilirsiniz.

Geç konuşma nedenleri nelerdir?

Ebeveynlerin çalışıp eve yorgun gelmesi bu nedenle bebekle çok konuşmaması geç konuşma sebebidir. Eğer bakıcısı var ise ve bebekle çok konuşmuyor ise ve televizyonun karşısına oturtturuyorsa bu da geç konuşma sebebidir. Çocuk televizyonun karşısında oturduğu zaman iletişim tek yönlü oluyor. Çocuk hipnoz olmuş gibi televizyonun karşısında kalıyor ve sosyal gelişmesi de konuşması da gecikiyor. Mümkünse 3 yaşından önce çocuklara televizyon karşısına tek başına oturtulmamalıdır. En sık konuşma gecikmesindeki neden bunlardır.

Tıbbi olarak çocuğunuzun işitip işitmemesi de konuşmama nedenidir. İşitip işitmediğini aile çok kolay şekilde anlayabilir, seslenmesine bakıyor mu? Zil sesine tepki veriyor mu? Gibi. Annesinin sesini bebek ilk 1 aydan sonra tanımaya başlar. İnsan seslerine ellerini ayaklarını oynatarak tepki vermeye çalışır. Bunun dışında görme, ağız boşluğu, hava yolları, akciğerler bunları besleyen sinir ve kas sistemleri nedeniyle de konuşma geriliği olabildiğinden çocuk doktoruna gitmekte fayda vardır.

Bir diğer neden zeka geriliği olabilir. Çok nadir görülen bir konuşma geriliği nedenidir. Bunu nasıl anlarız? Çocuğun oturması gecikiyor, kafasını tutması gecikiyor, yürümesi gecikiyor gibi başka yan belirtiler de oluyor. Yani motor gelişmeleri gecikiyor.

Çok nadir görülen bir neden ise otizm olabilir. Çocuk hiç konuşmuyor. Her şeyi işaret dili ile gösteriyorsa çok çok nadir de olsa otizm olabilir. Bu durumda beklemeden bir çocuk psikoloğuna ve o uygun görürse de çocuk psikiyatrisine gitmeniz lazımdır.

Çocuklarda geç konuşmanın sakıncaları nelerdir?

Eğer çocuk döneminde konuşmaya başlamamışsa, bunun babası da geç konuşmuştu diyerek geçiştirmemek lazım.  Neden? Çünkü geç konuşan çocuklarda sosyal iletişim problemleri olabilir. Duygusal sorunlar olabilir, içe kapanıklık olabilir. İletişim ve öğrenmede dikkat sorunları olabilir. Çocuğunuz geç konuşuyor ise şüpheniz var ise erkenden bir uzmana gitmenizde fayda vardır. Bir uzman klinik psikoloğa gidip gerekli testler yapılmalıdır. Zeka testleri gibi. Konuşamayan çocuk derdini anlatamadığı için huzursuz olabilir. Sabırlı olmanız gerekiyor. Çocuğa şefkat, ilgi, anlayışla yaklaşmak gereklidir.

Uzman Klinik Psikolog Sabiha IŞIK33 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Antisosyal Kişilik Bozukluğu - 28/06/2022
Sosyopati ya da psikopati olarak da adlandırılan antisosyal kişilik bozukluğu genel anlamda diğer kişilerin haklarına karşı umursamazlık ve ihlal halidir. Çocukluk veya ilk ergenlik çağında başlayıp yetişkinlik çağında da devam eder. Hilekarlık ve
Terk Edilme ve Ayrılık Korkusu - 24/06/2022
Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin’ e benzer aşıkların reddedilme ve terkedilme öyküleri mitolojde yoğun bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bütün hayatını sevgiliye adayan erkek ve kadın mitleri ile doludur masallar ve efsaneler. Analitik psikolojinin
Göç’ün Psikolojisi ve Sosyolojisi - 21/06/2022
Uluslararası göç; bir ülkeden bir ülkeye belirli bir süre yaşamak için taşınmak olarak adlandırabiliriz. Göç konusunu sebeplerine göre ayıracak olursak eğer; 1) ekonomik göç yani iş için göç edenler: Eskiden Avrupa mavi yakalı göçmen ararken
Bağlanma türleri ve insan ilişkilerine etkisi - 17/06/2022
Bağlanma; çocukların küçük yaşta anne veya bakım veren diğer kişi ile kurduğu bağdır. Bebekler küçük yaşlarda bakım veren kişinin ya da annenin her zaman ihtiyaçlarına cevap verebileceğini, güvenli olarak bir psikolojik yapı geliştirdiklerinde onla
Çocuklarda davranış bozuklukları ve çalma davranışı - 14/06/2022
Bir davranışı problem olarak değerlendirmenin belli objektif ölçüleri vardır. Davranışın değerlendirilmesi sırasında
Otizm nedir? - 10/06/2022
Otistik çocukları üç konuda sıkıntı yaşarlar; sözel iletişim, duygusal ve sosyal alan, davranışsal konular. Çocuğunuzda bunlardan tamamı olmasa da bir kısmını gözlemliyorsanız bir uzmana başvurmanız çok önemlidir. Otizm’de erken teşhis ve doğru yönl
Kardeşler arası yaş farkı ne kadar olmalıdır? - 07/06/2022
En sık sorulan sorulardan biri ne zaman ikinci çocuğu yapmalıyım? Kardeşler arası yaş farkı ideali kaç olmalıdır? Bu yazımda bunlara detaylıca değineceğim. Yaş farkına karar verirken değerlendirilecek konular; anne baba, anne baba ilişkisi, çocuğu
Çocuklara “Hayır”ı Öğretmek, Çocuklara Hayır Diyebilmek - 31/05/2022
Ne zaman çocuklara “hayır” diyoruz? Ne zaman “dur” diyoruz? Acaba bu hayır’lar bizim hayır’larımız mı yoksa olması gereken hayır’lar mı? Çocukların cezalandırılmaları ile ilgili süreçlerde bazen hayır diyerek, ses tonumuzu da arttırarak yapmaması g
İstediğini ağlayarak yaptırmaya çalışan çocuğa nasıl davranmalıyız? Ödül ve pekiştireç yöntemi nası - 24/05/2022
Bebek doğduğu andan itibaren ağlamaya başlar. Konuşamadığı için acıktığında, bir yeri ağrıdığında, tuvaleti geldiğinde, herhangi bir rahatsızlık durumu yaşadığında kendini başka türlü ifade edemeyeceği için ağlar. Ağladığında anne gider ve bir sorun
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret134146
Köşe Yazıları Köşe Yazarları
Aile Evlilik Çift Danışmanı Dr. Ekrem Çulfa 0532 158 35 55
Narsist Kişiler İş Yaşamımızı Nasıl Sabote Ediyorlar

Aile ve Çift Danışmanı Psikolog Atakan Şahin 05057675885
- Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir -

Bireysel Aile Psikolog Fulya Beyribey +90 546 9324624
ÇOCUK VE ERGENLERDE OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
ÇOCUKLAR NEYİ UNUTMAZ

Dr. Mehmet A. Eroğlu Yaşam-Eğitim Koçu 0544 7243650
İkigai

evlilik cinsel terapist nesrin örek 05057675885
Cinsel isteksizlik nasıl ele alınmalı ve tedavi edilmelir?

İSTANBUL YAŞAM KOÇU YÜKSEL KÖKSAL05354336620
Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Zararları Nasıl Önlenir?

Kişisel gelişim testleri 0505 767 5885
- Başkalarıyla Yaşayabilme Testi -

Klinik Psikolog Gülten DEMİRDÖVEN
BOŞANMALAR ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Psikolog Barış Yılmaz
- ANLAŞILMAK İSTEYEN KADIN NE YAPMALI –

Psikolog Buse Yeğin
YEME BOZUKLUĞU NEDİR?

psikolog pedagog aile ve çift terapisi
Dr. Psk. Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem ÇULFA hakkında yazılan yorum, tavsiye, öneri ve faydalar

sevdadiyarı şiirterapisi
Çocuk olmak ne güzeldi ….

sinem sayışman05333738123
METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUK TESTİ

Sosyolog Merve Ege tel 0505 767 5885
İntihar

Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS 05057675885
Kendi Olmanın Orijinal Otantikliği: Özbenlik, Özgüven ve Özfarkındalık

uzman klinik psikolog sabiha ışık 05333738123
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Yaşam Koçu Aile Koçu istanbul Ayşim Çulfa
Ebeveynler Çocuklarının Karne Notları İle ilgili Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalılar?

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG GÜLTEN DEMİRDÖVEN

35 Yıllık Tecrübeden Faydalanın Randevu Telefonlarımız: 0216-3476003 ve 0533-3738123

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.929518.0013
Euro18.183018.2559
ÇOCUK VE ERGENLERDE BAĞIMLILIK VE KURTULMA

ÇOCUK VE ERGENLERDE BAĞIMLILIK VE KURTULMA

Bağımlılık deyince sigara,internet,alkol ve madde bağımlılığı aklıma geliyor. Gelişen

teknoloji ile hayatımıza bir çok yönden kolaylaştırma gelirken diğer yandan yeni riskler

 zararlarıda gelmiştir. Teknoloji çağında internet,sosyal medya araçları,bilgisayar,cep telefonu

 gibi yeni gelişmeler vazgeçilmez hale gelmiştir. Her yaşya görülen bu bağımlılık özellikle

12-18 yaş grubu açısından büyük önem taşır. Bu dönemde bireylerin ailelerinden uzaklaşıp

daha çok arkadaş gibi çevreye yönelmesi bağımlılığı tetiklemektedir. İletişimi artırmak,bilgi

paylaşımını kolaylaştırmak gibi yararları olmasının yanında işyeri ve okul performansının

düşmesi,uyku bozukluğu,internetin olmadığı hayatın getirdiği sıkıcı hayat düşüncesiyle

oluşan insanlarda fiziksel anlamda uzaklaşma görülmektedir. Özellikle okul çağında sık 

görüldüğü için öğrencilerin oldukça ruhsal ve bedensel gelişimlerini, sosyal ilişkilerini kötü

yönde etkileyerek akademik başarılarını da düşüne  aşırı internet/bilgisayar kullanımı bireyin

hem akademik hem de kişisel gelişimini negatif yönde etkilemektedir.

Ülkemizde bireyler eğlenmek,duygusal gereksinimlerini gidermek,sorunlarından

uzaklaşmak,heyecan aramak,gruba dahil olmak için madde/sigara kullanmayı denerler.

Bağımlılıkta Bazı Belirtiler:

 • İstenen keyfin alınabilmesi için internet kullanım süresinin artması
 • Bunaltı
 • İnternette neler olduğu hakkında takıntılı düşünceler
 • İnternet kullanımını bırakmak isteme fakat boşa giden çabaların eşlik etmesi
 • İnternet kullanımı ile boş zamanları değerlendirememe
 • İnternet kullanımı ile randevulara geç kalma

Bağımlılığa Neden Olan Bazı Etmenler:

 • Alkolizm,sigara bağımlılığı aileden model alınarak başlamaktadır 
 • Aile içi sorunlar-çatışmalar bireyi bağımlılığa sürüklemektedir. 
 • Ailenin çocuğa karşı aşırı katı tutumu,evlilik çatışmaları,boşanmış aileler
 • Göç etmek pek çok sorunu beraberinde getirdiği gibi bağımlılığa da neden olmaktadır. 

ÇOCUKLARIMIZI BAĞIMLILIKTAN KORUMALIYIZ AMA NASIL?

Tedaviyi özellikle çocuğun istemesi, tedavi süresince anne ve babanın da katılması gerekiyor.

 Tedavi kişinin maddeyi bırakmasını,sosyal hayata geri dönmesini,kendini keşfetmesini

sağlar. Kişinin psikoloğu ile işbirliği yapması da tedaviyi hızlandırmakta ve başarı oranını

arttırmaktadır. Çocuğun hayatını organize etmek gerekir.Kişinin sorumluluğu üstlenmesini

sağlamak,seçenekleri daraltmak bağımlı kişinin tedaviye gitmesini sağlar.

Bağımlılıkta Yapılması Önerilenler:

 • İnternet kullanımını zıt saatlere kaydırmak
 • Dış durdurucular kullanmak
 • Hedefler belirlemek
 • Boş zaman etkinliği koyma
 • Aile terapisi
 • Çocuğun olumsuz duygularını dışa vurmasına teşvik etmek
 • Ailelerin daha çok çocukla zaman geçirmesi
 • Bilgi için arayınız: 0544-724 3650

 

 

Çocuk Ergen ve Okul Sorunları Randevu:0533-373 8123

Çocuk Ergen Öğrenci ve Okul Sorunları Randevu:0533-373 8123

Hava Durumu
Saat